Feed on
Posts

Wystrój pokoju dziecinnego

Każdy rodzic staje kiedyś przed dylematem jak urządzić pokój dla dziecka. Kiedy są one jeszcze malutkie wystarczy wstawić łóżeczko w pokoju rodziców, lecz nasze dzieci szybko dorastają i w pewnym okresie życia zaczyna im być potrzeba pewna doza prywatności i własny kąt do zajęcia się swoimi sprawami.

Jeśli dzieci są jeszcze stosunkowo małe musimy zadbać przede wszystkim o ich bezpieczeństwo. Wiadome jest, że dzieciom przychodzą nieraz do głowy głupie pomysły a ich umiejętność przewidywania konsekwencji swych działań nie jest jeszcze właściwie rozwinięta. Dlatego w pokoju dziecięcym nie powinno być przedmiotów czy krawędzi, które mogłyby je skaleczyć oraz mebli, na które mogłyby się wdrapać i z nich spaść.

pokoj-dla-dziewczynki.jpg

Oczywiście pragniemy by nasze pociechy rozwijały się prawidłowo i w miarę możliwości bez zbędnych stresów. Z tego względu pokój dziecinny powinien być udekorowany w optymistyczny sposób i możliwie rozświetlony jak największą dawką naturalnego światła. Nie dobierajmy do pokoju dziecięcego ponurych i smutnych kolorów czy to na ściany czy inne przedmioty. Taki pokój to miejsce, w którym małe dziecko chce się przede wszystkim bawić. A zatem wskazane są żywe i optymistyczne kolory. Trochę inaczej jest ze starszymi dziećmi w wieku szkolnym, którym musimy zapewnić również możliwość skupienia się. Dla nich odpowiedniejsze będą trochę bardziej stonowane barwy.

Co powinno się znaleźć w pokoju dla dzieci? Naturalnie dzieci dość długo śpią dlatego ważnym meblem jest łóżko. Powinno ono być wygodne i ergonomiczne by nie powodować odkształceń w budowie kostnej dziecka. Równie ważne jest by łóżko mogło służyć szybko rosnącemu maluchowi przez długi czas, a zatem jego wielkość powinna być nieco ponad wymiar. Nie mniej istotne są meble do przechowywania ubrań i zabawek dziecka. Dobrze jeżeli posiadają one jakieś zabezpieczenia przed przypadkowym zrzuceniem przez dziecko czegoś ciężkiego na głowę lub możliwością wspinaczki. Odpowiednie oświetlenie jest potrzebne dla właściwego rozwoju wzroku malucha. W ciągu dnia najlepsze jest naturalne, natomiast nie należy zapominać także o oświetleniu sztucznym, którego światło powinno być jak najbardziej zbliżone do naturalnego.

Kupując wyposażenie do pokoju dla dziecka nie powinniśmy zbytnio sugerować się modami (np. przedmioty ozdabiane bohaterami dziecięcych bajek) skupiając się bardziej na jakości i trwałości żeby sprzęty jakie wstawimy do pokoju dziecka wystarczyły na dłużej.